Wyjątkowa budowa łączników elastycznych

Rurociągi i inne kanały przesyłowe muszą działać sprawnie i bezpiecznie. Aby takie działanie było możliwe konieczne jest tłumienie drgań i likwidacja wzajemnych przesuwów elementów sieci przesyłowych. Projektanci tychże linii transportowych nie wyobrażają sobie pracy rurociągów bez króćców elastycznych. Ten niepozorny element stanowi o wytrzymałości całych instalacji.

Łączniki elastyczne w służbie dla przemysłu

wytrzymałe króćce elastyczneRurociągi różnych mediów muszą być łączone w taki sposób by zachować solidność i elastyczność połączeń. Podstawowymi łącznikami urządzenia bazowego z rurociągami są wytrzymałe króćce elastyczne. Ze względu na swoją funkcję tłumika długotrwałych drgań maszyny muszą posiadać bardzo mocną budowę. Efekt ten uzyskuje się poprzez trwałe zespolenie blach ocynkowanych, nierdzewnych i kwasoodpornych z materiałami elastycznymi. Komponenty elastyczne to gumy, silikony, EPDM, teflon oraz PCV. Z połączenia mocnych blach z wytrzymałymi materiałami elastycznymi powstają tzw. taśmy AMT. Z nich kształtuje się odpowiednie króćce. W zależności od przesyłanych mediów inne są składniki taśmy AMT. Klasyczne króćce do wentylacji pracują w zakresie temperatur od -40 do +80 st.C. Ale niezbędne są króćce pracujące w temperaturach powyżej 1000 st.C. Te bardzo wytrzymałe króćce pracują przy odsiarczaniu spalin i przenoszeniu innych gorących gazów. Aby zrozumieć jaką wytrzymałością muszą się cechować trzeba wziąć pod uwagę, że pracują po kilkaset godzin w najbardziej ekstremalnych warunkach. Króćce elastyczne wyrabia się w kształtach prostokątnych i okrągłych. Mają różne wielkości, mogą być produkowane na indywidualne  zamówienie.

Łączniki elastyczne pracują wszędzie tam gdzie istnieje połączenie urządzenia z rurociągiem. Są elementem odciągów w małych i wielkich zakładach produkcyjnych. Instalowane są nie tylko w kanałach do przesyłania mediów gazowych. Coraz częściej są widoczne na rurociągach mediów sypkich i granulatów w zakładach chemicznych, spożywczych i farmaceutycznych.

O autorze: Krystian