Szczepienia dla psów

Zapewnienie psu suchego dachu nad głową, miski jedzenia, czy choć odrobiny uczucia, jest niezbędne, aby zwierze się czuło szczęśliwe. Jednak to nie wszystko, bo o naszego pupila trzeba odpowiednio dbać i regularnie odwiedzać weterynarza. 

Jak dbać o zdrowie psów?

szczepienie psaZ reguły psy, które przebywają z właścicielem w domu, mają nieco lepsze warunki bytowe, niż ich bracia mieszkający na podwórku w budzie. Jednak bez względu na warunki bytowe, konieczne jest szczepienie psa przeciw groźnym chorobom, które mogą zagrażać jego zdrowiu i życiu. Niekiedy choroby występujące u psów mogą być niebezpieczne dla człowieka, szczególnie kiedy mieszkają one z właścicielami. W kalendarzu szczepień, obowiązkowe jest szczepienie przeciw wściekliźnie, ponieważ jeżeli zarażone zwierze ugryzie człowieka, to  wymagane są bolesne zastrzyki w okolice brzucha. Chorobę roznoszą dzikie zwierzęta, więc szczególnie na nią narażone są psy mieszkające poza miastem. W wieku szczenięcym, każdy piesek jest odrobaczany i zaszczepiany przeciw nosówce, gdyż są to obowiązkowe szczepienia. W kalendarzu psich szczepień, znajdziemy także dobrowolne szczepienia. Należy do nich przede wszystkim szczepionka przeciw Boreliozie, która jest roznoszona przez kleszcze, leptospirozie jeżeli zwierzę często spaceruje po lesie, lub herpesfirozie dla psów hodowlanych. Tak samo jak w przypadku ludzi, idąc na szczepienie z psem, musi on być zdrowy i powinien być zachowany właściwy odstęp czasu pomiędzy różnymi szczepieniami.

Dla każdego psa, po upływie dwunastu miesięcy, konieczne są szczepienia przypominające. Większość szczepionek jest wykonywana podskórnie, lub domięśniowo, ponieważ ciężko jest psu podać kapsułkę, czy płyn do picia. Każdy pies powinien także posiadać książeczkę zdrowia.

O autorze: Zbigniew Zając