Popręgi łączące obie strony terlicy

Każda osoba, która jeździ konno, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym jest popręg. W sklepach z artykułami jeździeckimi (zarówno stacjonarnych jak i internetowych) można znaleźć całe mnóstwo popręgów. Jednak takie akcesoria należy wybierać bardzo rozważnie. Ważne jest przede wszystkim to, z jakiego materiału został wykonany popręg.

Popręgi ze sztucznej skóry z podszyciem polarowym

popręg dla koniaZaczynając od początku, popręg jest elementem rzędu końskiego. Rząd koński to wszystkie te elementy, które umożliwiają jeźdźcowi wygodne siedzenie na koniu w trakcie jazdy. Sam popręg znajduje się od strony brzucha konia. Przebiega on z jednej strony siodła do drugiej. Zadaniem popręgu jest nic innego jak łączenie obu stron terlicy. Terlica to szkielet siodła. Dzięki popręgowi można ułożyć siodło odpowiednio na grzbiecie konia – tak, aby koń czuł się wygodnie, ale również osoba, która na nim jeździ. Najbardziej rozpowszechnione są popręgi sportowe. Są to popręgi do siodeł typu angielskiego. Taki popręg dla konia posiada dwie sprzączki. Wiadomo, że popręgi tworzone są z różnych materiałów. Można je wykonywać ze skóry, sznurka, tworzyw sztucznych. Istnieją też popręgi do kulbak polskich, do kulbak west oraz do siodeł damskich. Ceny popręgów są zróżnicowane. Zazwyczaj popręg można kupić w sklepie internetowym za kwotę od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Niektóre popręgi posiadają zdejmowane podszycia polarowe, gumki po obu stronach. Mogą mieć też wzór plastra miodu. Sprzączki z rolkami powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Przyszywa się je z obu stron do gum. Większość popręgów wykonuje się obecnie ze sztucznej skóry. Połączenie sztucznej skóry i futerka daje popręgom bardzo ładny efekt wizualny. Najlepiej prać popręgi ręcznie, a suszyć na powietrzu. Gumki po obu stronach pozwalają na szybkie wyregulowanie popręgu.

O autorze: Joanna Pogoda