Oprawianie obrazu w ramy malarskie

Piękno obrazu również trzeba umieć wydobyć. Trzeba go dobrze wyeksponować w pomieszczeniu aby przyciągnął uwagę wchodzących osób. W tym celu wystarczy tylko obramować obraz. Tylko albo aż ponieważ trzeba wiedzieć jaki rodzaj ramy wybrać do konkretnego obrazu. Inaczej oprawiamy nowoczesne obrazy inaczej malowane na płótnie. A więc jak wybrać ramę?

Wybieramy ramę malarską do obrazu

ramy malarskieObrazy na płótnie dobrze prezentują się a prostych drewnianych ramach. Ważny jest też ich kolor. Przeważnie są to stonowane, naturalne lub pastelowe odcienie. Drewniane ramy malarskie mogą być wąskie niczym listewka lub szerokie z delikatnym np. złotym zdobieniem w postaci prostej linii. Inaczej jednak będziemy dobierać ramę do nowoczesnej grafiki. Tu również jest zalecany minimalizm w połączeniu ze szkłem lub pleksi pod którymi umieszczamy obraz. Ramy z kolei są cienkie i z reguły w złotym, czarnym lub srebrnym kolorze. Jeśli jednak lubujemy się w abstrakcjach to tego tupu obrazy nie stosuje się żadnych ram. Chodzi o to by dzieło nie było niczym ograniczone. Pozwalamy wyjść kolorom i formie poza obraz. Ważna jest też tematyka. Jeśli mamy do czynienia z obrazami o tematyce religijnej lub historycznej wówczas możemy zastosować bogato zdobione ramy. Rzeźbione, złocone, duże i ciężkie w odbiorze. Ważne jest także samo pomieszczenie. I jego kolorystyka. Nie każde działo czy rama będzie pasować do ściany np. z cegły.

Mogło by się wydać, że wybór ramy to nic nie znaczący detal. Nic bardziej mylnego. To od ramy zależy bowiem odbiór końcowy dzieła, jego wyeksponowanie, podkreślenie unikalności i prawdziwego piękna. Rama pozwala stworzyć odpowiednią aranżację. Dlatego należy dobierać ja bardzo uważnie a może nawet poprosić o doradztwo prawdziwego specjalistę.

O autorze: Zofia Samorska