Odprowadzanie wód deszczowych

Odprowadzanie wody deszczowej niekiedy może stanowić niekiedy naprawdę poważny problem. W szczególności tyczy się to tych osób, które zamieszkują tereny położone z dala od miasta. Jeśli nie mamy dostępu do kratek ściekowych połączonych z siecią kanalizacyjną to wówczas musimy jakoś samodzielnie radzić sobie z odprowadzaniem wody. Jednym z rozwiązań mogą być studnie chłonne wkopywane w ogrodzie.

Polecana studnia chłonna

studnie chłonneNie da się ukryć, że wody opadowe mogą stanowić dla nas dość poważny problem. Po zbyt ulewnych opadach dochodzić może do tego, że powstawać będą wyżłobienia na trawniku czy podjeździe lub nawet dojdzie do zalania naszych piwnic. Z tego właśnie powodu powinniśmy zadbać o to by woda pochodząca z opadów deszczu mogła bardzo łatwo znaleźć sobie ujście. Mieszkając w mieście z reguły problem ten nas nie dotyczy. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda tam gdzie nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej. Wówczas bardzo dobrym pomysłem może być zainwestowanie w studnie chłonne. Takie rozwiązania opierają się o to, że wkopuje się w ziemi w pobliżu domu specjalny zbiornik, w którym gromadzona jest woda deszczowa. Jednak oprócz samego gromadzenia wody zbiorniki te pozwalają na stopniowe uwalnianie zebranej wody do wód gruntowych. Z tego właśnie powodu bardzo istotne jest to by wkopać naszą studnię na odpowiednią głębokość. Jeśli o to nie zadbamy to nasza studnia nie będzie działać efektywnie.

Na dzień dzisiejszy studnie chłonne są montowane w wielu gospodarstwach. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne ponieważ pozwala na zaoszczędzanie wody. Studnie chłonne występują najczęściej w wersjach wykonanych z bardzo grubych tworzyw sztucznych. Muszą one bowiem wytrzymywać napór ze strony wody oraz nacisk ziemi, którą studnia jest przysypywana.

O autorze: Krystian