Filtr, któremu nie straszne obciążenia

Są różne miejsca, takie jak na przykład fabryki, lakiernie i laboratoria, które muszą mieć zapewnione odpowiednio wysoką jakość powietrza. We wszystkich wypadkach istnieje szansa, że jakieś związki dostaną się do instalacji, przez co zostanie ona uszkodzona. Dlatego właśnie został stworzony filtr patronowy.

Czym jest filtr patronowy?

filtry patronoweJest to element wentylacji umieszczany na jej końcu. Zaprojektowany został specjalnie do ekstremalnie ciężkich warunków panujących w przemysłach metalurgicznych, meblowych i wszystkich wcześniej wspominanych przykładach. Jest on więc w stanie ochronić instalację przed wszelkiego rodzaju dużymi elementami, które w innym wypadku mogłyby poważnie ją uszkodzić. Sam cechuje się wysoką odpornością mechaniczną i skutecznością w wyłapywaniu nie tylko większych cząstek, ale również proszków oraz pyłów. Dzięki swoim właściwościom filtrującym mogą też dostarczać powietrze do turbin gazowych, kompresorów i silników. Filtry patronowe przeznaczone są do pracy w systemach z funkcją impulsowego samooczyszczania. Oznacza to, że fale powietrza oczyszczają co jakiś czas kanał z drobinek, które w innej sytuacji osiadłyby na instalacji, co po dłuższym czasie prowadziłoby do zmniejszenia jakości filtrowanego powietrza, a w najgorszej sytuacji do uszkodzenia maszynerii zawartej w jej wnętrzu. Dzięki temu nie wymaga on tak częstego czyszczenia, jednak co jakiś czas należy mimo wszystko zorganizować ogólny przegląd całej instalacji.

Filtr patronowy prezentuje się więc dość dobrze, jeżeli chodzi o filtracje miejsc o wysokim natężeniu zanieczyszczeń i innych, szkodliwych elementów. Dodatkowo użycie zarówno jego, jak i połączonej z nim technologii jest swoistą oszczędnością, gdyż redukuje to konieczność przeprowadzania częstych kontroli kanałów wentylacyjnych.

O autorze: Natalia Pszczyk