Elewacja z drewna – piękno i styl

Drewno jest od tysiącleci wykorzystywane w budownictwie. Użyteczność tego materiału jest ogromna. Chociaż współcześnie drewniane budynki stawia się bardzo rzadko, to jednak jako element wykończenia drewno jest bezkonkurencyjne. Ostatnimi czasy zapanowała moda na wykorzystywanie go przy tworzeniu elewacji. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

Drewniana elewacja? Czemu nie!

deska elewacyjnaElewacje tworzy się przy użyciu różnych materiałów. Współcześnie dużą popularność i dobre opinie zyskują elewacje wykonane z drewna. Dzięki nim budynek wygląda stylowo. Każda deska elewacyjna, jest specjalnie strugana, wygładzane i suszona. Następnie pokrywana jest specjalną warstwą zabezpieczającą. Nie może mieć ubytków ani niedoskonałości, będzie bowiem zamontowana na zewnątrz. Musi więc codziennie mierzyć się ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Na szczęście drewno jest takim materiałem, że odpowiednio zakonserwowane, będzie służyło przez długie lata. Upływ czasu doda mu jedynie szlachetności i dostojnego charakteru. Do tworzenia tego typu elewacjo stosuje się zarówno rodzime, jak i egzotyczne gatunki drewna. Z polskich lasów pochodzą na przykład sosny, modrzewie i jesiony. Bardzo popularnymi zagranicznymi drzewami są świerk skandynawski i modrzew syberyjski. Drewno dobiera się ze względu na jego wytrzymałość i inne właściwości fizyczne, a także wygląd, odpowiadający charakterowi budynku i upodobaniom jego właścicieli.

Deski służące do tworzenia elewacji muszą być gładkie i bez skazy. Niektóre są okrągłe i mają imitować drewniane bale, charakterystyczne dla dawnych budowli. Inne zaś są zupełnie proste i płaskie. Ich zadaniem jest łączenie tradycji z nowoczesnością. Od spodu wykonuje się w nich specjalne nacięcia, umożliwiające montaż. Konstrukcję przygotowuje się wcześniej a potem mocuje deski.

O autorze: Zbigniew Zając