Co to jest upcycling?

Nie da się ukryć, że większość osób kupuje więcej rzeczy, niż tak naprawdę potrzebuje. Mamy szafy pełne ubrań i butów, mnóstwo torebek i reklamówek na codzienne zakupy. Każdego dnia przyczyniamy się do tego, że środowisko pełne jest zużytych odpadów. Nie każdy natomiast wie o tym, że większość z tych pozornie niepotrzebnych rzeczy, można wykorzystać ponownie, a z wielu można zrobić coś zupełnie nowego.

Co warto wiedzieć o upcyclingu?

upcyclingCoraz więcej mówi się na temat tego, że nasza planeta jest pełna odpadów. Głównie plastik i tworzywa sztuczne zalegają nie tylko na wysypiskach. Trzeba wiedzieć o tym, że takie produkty nie ulegną same rozkładowi i mogą przetrwać w niezmienionym stanie nawet setki lat. Wiele osób już zdążyło zauważyć, jak bardzo jest to szkodliwe. Okazuje się także, że nie trzeba wcale wszystkiego wyrzucać do kosza. Wystarczy chwilę pomyśleć, aby stworzyć coś zupełnie nowego. Już jakiś czas temu pojawiło się nowe pojęcie, jakim jest upcycling. Nie każdy wie, co to tak naprawdę oznacza. Konkretnie jest to forma przetwarzania wtórnego odpadów. Dzięki temu uzyskać można produkt o wyższej jakości, niż była pierwotnie. Takie nowe surowce są dużo bardziej wartościowe. Ten proces pozwala znacznie ograniczyć ilość odpadów. Coraz częściej można spotkać torby na zakupy wykonane ze starszych materiałów, które nie były do niczego potrzebne. Tworzy się już nawet torebki wizytowe z reklamowych banerów i wiele rzeczy dekoracyjnych do domu.

Okazuje się, że niemalże każdą rzecz możemy wykorzystać ponownie. Nie musimy wszystkiego wyrzucać. Wystarczy dobry pomysł i mamy szansę posiadać nie tylko zupełnie nową garderobę, ale także wiele przydatnych rzeczy do domu. Zamiast kupować coś nowego, zróbmy coś oryginalnego ze starszych przedmiotów. Nie tylko każdy zwróci na nie uwagę, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska, które samo nie poradzi sobie z masą odpadów. Sami zadbajmy o nasze otoczenie.

O autorze: rabartosz