Bio i ekologiczne szamba

To, co jest najlepsze w montażu przydomowej, ekologicznej oczyszczalni ścieków, to praktycznie minimalne koszty użytkowania. Sam system ekologicznego szamba, jest prosty i łatwy w montażu. Największe koszty trzeba przewidzieć na początku. Obejmują zakup systemu bio oczyszczalni i jego wykonania na prywatnej działce. Potem wystarczy usuwać osad co ok. 2 lata i na tym koniec.

Samoczyszczące się szambo ekologiczne z odpływem

szamba ekologiczneRóżnica między tradycyjnym szambem bezodpływowym a bio oczyszczalnią ścieków, polega na samym systemie. W pierwszym przypadku, wszystkie ścieki lądują w jednym, duży kolektorze. Może być to zbiornik betonowy, ciężki, zajmujący dużą powierzchnie działki albo nowoczesny, plastikowy. Druga możliwość to podobny cenowo zestaw do samooczyszczania ścieków z rurami odpływowymi. Takie szamba ekologiczne nie wymagają częstego opróżniania. Nie musimy wzywać szambowozu i płacić za wywóz naszych nieczystości do zbiorczej oczyszczalni. Koszty zwykłego szamba będą ciągle rosły, gdyż wzrastają ceny za oczyszczanie ścieków. Jeśli jednak zadbamy o to, by oczyszczać ścieki we własnym zakresie, to lepiej zainwestujmy w ekologiczne bio szambo. Sami dbamy o ekologię, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Dodatkowo mamy ten luksus, że nikt nie decyduje o cenie naszych własnych ścieków. Sami dbamy o ich oczyszczanie i nie płacimy za to żadnym instytucjom.

Własna, prywatna oczyszczalnia ścieków kosztuje podobnie, jak szambo. Jeśli chcemy obniżyć koszty eksploatacji, to warto wybrać szambo ekologiczne. Zapewnia skuteczne odprowadzanie nieczystości i nie musimy uzależniać się od sezonowego opróżniania przestarzałego technologicznie kolektora. Samoczyszczące się szambo to przyszłość bio oczyszczalni ścieków z domów prywatnych.

O autorze: Zuzanna Pakosińska