Akcelerometry przemysłowe w systemie wentylacji

W mojej firmie byłem największym specem od kładzenia instalacji. Wszyscy się ze mną liczyli, a sam prezes zawsze pytał o moje zdanie. W nowym budynku firmowym staliśmy przed dużym zadaniem jakim była instalacja systemu wentylacyjnego na ogromnej przestrzeni. Wymagało to odpowiednich rozwiązań, dlatego też wkroczyłem tutaj ja.

Zastosowanie akcelerometru przy systemie wentylacji

akcelerometry przemysłoweZanim zostałem przydzielony do tej fuchy, firma zewnętrzna wcześniej wykonała początkowy plan całej instalacji. Mi tam jednak coś w nim nie grało, no po prostu nie był najlepszy. Przede wszystkim nie uznawał on ważnych założeń fizycznych, a na spisie elementów nie widniały żadne akcelerometry przemysłowe. Już po tym wiedziałem, że tamta firma nie była profesjonalna. Jeśli mówimy o wentylacji, to akcelerometr jest po prostu obowiązkowy. Mierzy on różnicę pomiędzy przyśpieszeniem ciągu wentylacyjnego, a samym przyśpieszeniem ziemskim. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać jak najbardziej wydajny przepływ, który będzie w stanie skutecznie wentylować wnętrze takiego obiektu. Wykorzystanie przyśpieszenia ziemskiego i poprowadzenie wentylacji zgodnie z nim pozwala na zaoszczędzenie energii i zwiększenie wydajności takiego systemu. Ja zdecydowałem się na akcelerometry o czułości 100 mV/g, które działają z systemem monitorowania online i są bardzo dokładne. Ich odpowiednia instalacja była kluczowa, aby kontrolowały one dostawę energii, aby utrzymać tę wcześniej wspomnianą różnicę w constansie. Oczywiście właściwa kalibracja była niebywale skomplikowana, ale poradziłem sobie z nią w przyzwoitym czasie.

Takie rozwiązanie umożliwi skuteczne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego w nowym budynku firmowym. Zastosowanie akcelerometru daje nam możliwość wykorzystania wszechobecnych czynników fizycznych na naszą korzyść, co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i przede wszystkim pomysłowym.

O autorze: Renata Koło